Inspirujące wystąpienia i panele dyskusyjne
Konferencję otworzyła keynote speakerka, prof. Zoraida Callejas z Uniwersytetu w Granadzie, która w swoim wystąpieniu „Conversational systems for digital mental health and wellbeing” omówiła zastosowanie systemów dialogowych w obszarze zdrowia psychicznego. Z kolei zamykające wystąpienie dr. inż. Marka Kozłowskiego, szefa AI Labu w OPI, poświęcone było wpływowi narodowych modeli językowych, takich jak PLLuM i Qra, na przyszłość polskiego ekosystemu sztucznej inteligencji.
W programie znalazły się również panele dyskusyjne:
- „Artificial Intelligence in the European Union: Unlocking Opportunities and Addressing Challenges”, poświęcony aspektom prawnym, społecznym i ekonomicznym AI w Europie.
- „Human Aspects in Science and Engineering”, eksplorujący interdyscyplinarne badania w dziedzinach takich jak kosmos, cyfrowe dziedzictwo czy ochrona bioróżnorodności.
- „Collaboration for Development: Challenges of Digital Medicine”, skupiający się na barierach współpracy między środowiskami medycznym i informatycznym.
Wszystkie prezentacje zgłoszone na konferencję – ponad 35 wystąpień – są dostępne do obejrzenia na stronie internetowej MIDI.
Wyjątkowe wyróżnienia
Podczas konferencji przyznano nagrodę im. prof. Krzysztofa Maraska za najlepsze publikacje naukowe:
- W kategorii Machine Intelligence: Anna Szczegielniak (Uniwersytet Śląski), Michał Wierzbicki, Michał Tomaszewski i Jan Szczegielniak (Politechnika Opolska) za pracę nad zastosowaniem metod uczenia maszynowego w rehabilitacji pacjentów po COVID-19.
- W kategorii Digital Interaction: Kiran Aslam i Rana Hammad Raza z National University of Sciences and Technology (NUST) w Pakistanie za przegląd technologii teleobecności immersyjnej.
Podziękowania dla współorganizatorów, partnerów, moderatorów, prelegentów, prelegentek i uczestników
Składamy serdeczne podziękowania współorganizatorom konferencji, w szczególności Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także Instytutowi Badań Systemowych PAN, Politechnice Łódzkiej, partnerom wydarzenia – Lodz ACM Chaper, DELab UW, moderatorom oraz prelegentom i prelegentkom, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, czyniąc tę edycję MIDI wyjątkową. Miło nam również, że patronat honorowy nad MIDI objął Minister Nauki, a patronat Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w MIDI 2024 – na miejscu i online – za wspólne tworzenie przestrzeni dialogu i innowacji!
Perspektywy na przyszłość
Konferencja MIDI 2024 po raz kolejny udowodniła, że integracja interdyscyplinarna jest kluczem do rozwoju nauki i technologii. Już dziś zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnej edycji, która z pewnością przyniesie kolejne inspirujące wystąpienia i dyskusje.