Siedzący tryb życia, niewystarczająca ilość ruchu, negatywny stosunek do wysiłku fizycznego – to globalny problem. Według danych WHO 25% dorosłych na świecie, czyli 1,4 miliarda osób, nie angażuje się w aktywność fizyczną, która ma istotny wpływ na zdrowie człowieka. Niewystarczająca ilość ruchu pojawia się już w okresie dojrzewania i nasila się na kolejnych etapach życia. Dane WHO pokazują również, że 81% nastolatków na świecie w wieku 11–17 lat nie spełnia zaleceń tej organizacji dotyczących aktywności fizycznej. Na przeciw wyzwaniom przychodzi nowa technologia cyfrowa.
Aktualności
Wydarzenia i ciekawostki z życia instytutu
2 maja OPI PIB nie pracuje
2 maja w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym jest dniem wolnym od pracy.
Dr inż. Marek Kozłowski finalistą konkursu IT Manager of Tomorrow 2025
Dr inż. Marek Kozłowski, kierownik AI Lab w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym, znalazł się w gronie 10 finalistów prestiżowego konkursu IT Manager of Tomorrow 2025. To już trzeci raz z rzędu, kiedy reprezentant OPI PIB trafia do ścisłego finału tej inicjatywy – po Marku Michajłowiczu, zastępcy dyrektora ds. rozwoju oprogramowania i Emilu Podwysockim, kierowniku Działu Hurtowni Danych.
Życzenia Wielkanocne
Święta Wielkiej Nocy to nie tylko kolorowe pisanki i pyszna babka. To przede wszystkim czas, kiedy wszyscy możemy się cieszyć ze zwycięstwa dobra.
Czy powstanie polski DeepSeek?
Sukces Mistral AI Le Chat pokazał, że inne państwa również mogą skutecznie rozwijać swoje LLM-y. W Polsce też od kilku lat trwają prace nad krajowymi modelami, które może nie są popularne na całym świecie, jednak bardzo efektywne dla potrzeb polskich firm i instytucji. Czy warto opracować polski ChatGPT lub DeepSeek?Eksperci są zgodni – powinniśmy tworzyć i rozwijać polskie LLM-y. W interesie nas wszystkich leży bowiem dynamiczny rozwój…
Projekt LLMs4EU z udziałem OPI PIB
Językowa różnorodność i suwerenność cyfrowa Europy to główne idee projektu LLMs4EU, którego zostaliśmy partnerem. Ta inicjatywa ma zapobiec marginalizacji części języków europejskich w erze cyfryzacji na skutek niewystarczających zasobów niezbędnych do trenowania modeli językowych.
OPI PIB partnerem HIVE AI
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy dołączył do grona partnerów konsorcjum HIVE AI. Jego celem jest wsparcie cyfryzacji i automatyzacji powtarzalnych czynności urzędniczych w Polsce poprzez pilotażowe wdrożenie polskich dużych modeli językowych (ang. Large Language Models) do systemów administracji publicznej. Prace w tym zakresie będzie realizował m.in. zespół AI Lab OPI PIB.
Marek Michajłowicz członkiem nowego zespołu eksperckiego MNiSW
Zgodnie z oczekiwaniami środowiska naukowego, w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW)powstało nowe gremium – Zespół do spraw opracowania projektu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego. Składa się ono z uznanych ekspertów, którzy zajmą się przygotowaniem długofalowego planu rozwojowego dla szkół wyższych. Członkiem nowego gremium eksperckiego został Marek Michajłowicz, zastępca dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Naukowego (OPI PIB) ds. rozwoju oprogramowania.
Kolejny nabór wniosków o dofinansowanie FENG
Po raz drugi zapraszamy instytucje o charakterze sieciowym składające się z organizacji badawczych do przygotowania wniosków o udzielenie pomocy finansowej w ramach Działania 2.4 Badawcza Infrastruktura Nowoczesnej Gospodarki w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).
Dwie ekspertki OPI PIB członkiniami Rady ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił 7 marca 2025 roku powołanie Rady ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce. Nowy zespół doradczy ma wspierać działania na rzecz równości płci w środowisku akademickim, analizować sytuację kobiet w nauce i rekomendować rozwiązania służące poprawie ich warunków pracy oraz rozwoju kariery naukowej. Minister powołał do rady dwie ekspertki OPI PIB: dr hab. Agnieszkę Chłoń-Domińczak, prof. SGH, główną specjalistkę ds. badań w Laboratorium Analiz Statystycznych oraz dr Annę Knapińską, adiunktkę w zespole Data Science.