Platforma badań nad standaryzacją opisów badań medycznych.
- wprowadza standaryzację opisu badania radiologicznego;
- ułatwia wykonywanie opisu badania poprzez strukturalną formę tworzenia raportu (wykorzystującą interaktywne schematy, pola wyboru, itp.);
- ułatwia pracę specjalisty poprzez generowanie automatycznych raportów z badania radiologicznego;
- pozwala na automatyczną klasyfikację i segmentację zmian chorobowych narządów przy użyciu głębokich sieci neuronowych;
- jest skalowalny; obecnie w systemie eRADS dostępny i wciąż doskonalony jest moduł strukturalnego raportowania zmian gruczołu krokowego na obrazach multiparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) standaryzowany według PI-RADS.
Projekt badawczy tworzony przez Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji we współpracy z:
- Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (Warszawa)
- Dolnośląskim Centrum Onkologii (Wrocław)
Badania i rozwój
W okresie od lipca do wrześnie 2020 r. system eRADS przechodził badania pilotażowe z udziałem 6 radiologów o różnym poziomie doświadczenia. Celem badań była ocena rzetelności oraz wstępnej użyteczności klinicznej systemu eRADS poprzez analizę wpływu narzędzia na proces podejmowania decyzji diagnostycznych (włączając w to ocenę dokładności oraz zgodności podejmowanych decyzji). Badania dotyczyły modułu raportowania zmian nowotworowych prostaty na obrazach mpMRI. Uczestniczący w badaniu radiolodzy zaproszeni zostali także na test UX, co pozwoli w najbliższym czasie zoptymalizować postać interfejsu systemu, dostosowując formę raportowania do wymagań użytkowników, uwzględniając przy tym specyfikę pracy radiologów.
Sztuczna inteligencja w walce z rakiem
Zadaniem projektu jest wspieranie radiologów w praktyce diagnozowania zmian chorobowych w oparciu o obrazowanie medyczne. System ułatwia i przyspiesza procedury diagnostyczne poprzez pomoc w wykrywaniu, opisie zmian oraz tworzeniu raportu z badania radiologicznego. Założeniem projektu jest także ustandaryzowanie opisów wyników badań, co przełoży się na poprawę komunikacji między radiologami i klinicystami i w rezultacie na lepszą opiekę nad pacjentem. eRADS wspiera również tworzenie wiarygodnych, dobrze opisanych i referencyjnych zbiorów danych, które mogą posłużyć do rozwoju badań naukowych nad metodami diagnozowania i leczenia nowotworów.