Jakie są metody szacowania podatności ludzi na COVID 19 oraz czy i w jaki sposób można dostosować dostępne leki, aby móc je następnie wykorzystywać przy leczeniu pacjentów covidowych – na te pytania odpowie prof. David Winkler z La Trobe University w Melbourne podczas Virtual ICM Seminars i and Computational Science.
Seminarium odbędzie się w czwartek 27 maja o godz. 9:00. Organizatorem spotkania jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy objął honorowy patronat nad wydarzeniem.
W ciągu ostatnich 20 lat świat był zagrożony trzema różnymi koronawirusami: SARS CoV, MERS-CoV i ostatnio SARS-CoV-2. Wszystkie one stwarzały poważne globalne zagrożenie pandemią. Ich śmiertelność wahała się od 1–3% do nawet 34%. Ponieważ z pewnością to nie ostatnia pandemia, potrzebujemy lepszych narzędzi do śledzenia pochodzenia wirusa i identyfikowania leków aktywnych przeciwko przyszłym zagrożeniom z jego strony. Podczas seminarium omówię metody modelowania komputerowego i badań przesiewowych in silico w celu oszacowania podatności ludzi i innych ważnych gatunków zwierząt na SARS-CoV-2. Zilustruję również, w jaki sposób najnowocześniejsze metody obliczeniowe mogą szybko zidentyfikować leki z istniejących bibliotek, które mogą być przystosowane do leczenia pacjentów z COVID-19. Opiszę także, w jaki sposób można w przyszłości rozszerzyć obliczeniowe badania przesiewowe, aby zidentyfikować leki o szerokim spektrum działania przeciwko całej gamie koronawirusów – zapowiada prof. Winkler.
Więcej informacji i bezpłatna rejestracja: https://supercomputingfrontiers.eu/2021/seminars/.