Naukę można badać – zobacz, jak to robimy
Socjologia nauki pomaga nam zrozumieć społeczne uwarunkowania procesów naukowych. Skupia się na relacjach społecznych, strukturach, normach, wartościach oraz wpływach społecznych na procesy naukowe, organizacje badawcze, naukowców i społeczeństwo jako całość.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy zespołem doświadczonych badaczy i badaczek, ekspertów i ekspertek z różnych dziedzin nauk społecznych. Nasze badania koncentrują się na społecznych aspektach nauki i szkolnictwa wyższego. Wykorzystujemy zarówno metody ilościowe, jak i jakościowe, aby badać i analizować zagadnienia akademickie, rynek pracy oraz wpływ badań naukowych na społeczeństwo.
Co robimy?
- Badamy i analizujemy zagadnienia akademickie i naukowe, rynek pracy.
- Publikujemy i tworzymy raporty dla sektora publicznego i prywatnego.
- We współpracy z informatykami OPI PIB rozwijamy i aktualizujemy popularne systemy informatyczne, np. ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).
Co oferujemy?
Oferujemy przeprowadzenie badań, opracowanie analiz i przygotowanie raportów dotyczących polskiej i światowej nauki. Poniżej prezentujemy wybrane propozycje obszarów badawczych.
- Nauka w Polsce – profesjonalne analizy prezentujące aktualną sytuację w polskiej nauce, które uwzględniają wiele zmiennych.
- Akademia – etos nauki, kapitał społeczny naukowców, porzucanie studiów (dropout), kadra administracyjna na uczelniach.
- Kobiety w rodzinie i na rynku pracy – luka płacowa (Gender Pay Gap), migracje i rodzicielstwo, przedsiębiorczość kobiet, badanie karier naukowczyń.
- Analizy bibliometryczne oraz analizy osiągnięć w sztucznej inteligencji.
Nasze projekty
- Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).
- Mobilność akademicka a kariery naukowców.
- Narodowy System Innowacyjności.
Wybrane publikacje: Zapotrzebowanie na Kształcenie na Kierunkach Nauczycielskich, Dropout na Polskich Uczelniach, Rozwój Sztucznej Inteligencji w Sektorze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nauka w Polsce – cykliczny raport przedstawiający najważniejsze charakterystyki sfery nauki w Polsce.
Współpracuj z nami
Jesteś zainteresowany współpracą z nami? Chciałbyś zamówić profesjonalny raport lub analizę?
Napisz do mnie: marzena.feldy@opi.org.pl
dr Marzena Feldy
Kierowniczka Laboratorium Analiz Statystycznych
Kieruję pracami Laboratorium Analiz Statystycznych w OPI – Państwowym Instytucie Badawczym, które zajmuje się badaniami z zakresu polityki naukowej i innowacyjnej. Jestem doktorem nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i autorką publikacji i analiz dotyczących sektora nauki i szkolnictwa wyższego, jak również zachowań konsumenckich i komunikacji marketingowej.
dr Marzena Feldy
Kierowniczka Laboratorium Analiz Statystycznych