LLMs4EU zakłada bliską współpracę środowisk naukowych z sektorem prywatnym. W rezultacie małe i średnie przedsiębiorstwa z całej Europy zyskają dostęp do nowoczesnych narzędzi językowych – od etapu trenowania modeli po ich dostosowanie do wymogów prawnych UE, takich jak RODO czy AI Act.
W ramach projektu powstanie również infrastruktura umożliwiająca tworzenie i testowanie modeli językowych w konkretnych zastosowaniach sektorowych – m.in. w energetyce, turystyce, telekomunikacji czy nauce. Kluczowym elementem prac będzie tworzenie nowych zbiorów danych językowych wspierających mniej rozpowszechnione języki europejskie.
W konsorcjum projektowym uczestniczy ponad 60 partnerów z 20 krajów, co zapewnia szeroki zasięg geograficzny i językowy. Liderem jest Alliance Pour Les Technologies Des Langues (ATL-EDIC). Działania w ramach projektu w OPI PIB realizuje zespół AI LAB.
Projekt LLMs4EU jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Cyfrowa Europa” (Digital Europe Programme).