Minęło właśnie 20 lat od kiedy Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Ten wyjątkowy jubileusz Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) postanowił świętować w „kolorowy” sposób. W Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu prezentowana będzie wystawa plenerowa „Kolory Nauki”. Organizatorom wystawy i beneficjentom działania 4.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) udało się pokazać piękną stronę nauki. Fotograf Marcin Zięba aka FINCH uchwycił niecodzienne oblicza pracy badawczej przy strategicznych inicjatywach naukowych dofinansowanych ze środków europejskich. Wystawę będzie można oglądać od 9 maja 2024 roku przez kilka kolejnych miesięcy.
Artystyczne przedstawienie nauki
– W imieniu Ośrodka Przetwarzania Informacji, Urzędu Patentowego RP i instytucji naukowych, które skorzystały z funduszy na rozwój infrastruktury badawczej, serdecznie zapraszam do obejrzenia fotografii pokazujących piękno nauki, którą uprawia się przy pomocy najnowocześniejszych technologii badawczych. Cieszę się, że w tak niecodzienny sposób możemy zaprezentować rezultaty wspieranych projektów – mówi Joanna Kuszlik-Cichosz, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w Ośrodku Przetwarzania Informacji. – Na fotografiach zaprezentowana została kluczowa dla polskiej nauki infrastruktura dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Tak barwnie świętujemy 20 lat Polski w UE – dodaje dyrektorka OPI.
Projekty przedstawione na zdjęciach realizowano w latach 2016-2023 w wyniku naborów prowadzonych przez Ośrodek Przetwarzania Informacji. Dofinansowane inicjatywy reprezentują różne dziedziny nauki, m.in. informatykę, medycynę, farmację, genomikę, geologię, archeologię, ochronę środowiska oraz nauki społeczne i humanistyczne. Projekty te wywarły wielki wpływ na polską naukę, jednocześnie otwierając ją na współpracę z biznesem – aby wyniki badań mogły być jak najszybciej zastosowane w praktyce i posłużyły każdemu z nas. W sumie polskie jednostki badawcze i uczelnie otrzymały 2,5 mld złotych na budowę laboratoriów i zakup urządzeń innowacyjnych na skalę europejską i światową.
Wystawa w pobliżu Pola Mokotowskiego
W Warszawie wystawa będzie dostępna dla wszystkich od 9 maja do końca letnich wakacji. Będzie można ją podziwiać na ogrodzeniu siedziby Urzędu Patentowego RP przy al. Niepodległości 188/192, w sąsiedztwie Pola Mokotowskiego i Stadionu Syrenki. Urząd Patentowy RP został partnerem wystawy.
– Naukę i administrację łączy wiele. Realizują wspólne projekty, które czasem wynikają z dosłownie rozumianej bliskości. Tak jest w przypadku Urzędu Patentowego RP i OPI, gdzie sąsiedztwo obu instytucji stało się bodźcem do prezentacji wystawy „Kolory Nauki”. Cieszymy się, że ogrodzenie urzędu zlokalizowane przy al. Niepodległości stanie się galerią fotografii pokazujących, jak pięknie mogą być uchwycone inwestycje w innowacje służące rozwojowi nauki. Popatrzmy na polską naukę z miejsca, które dba o to, by wynalazki i ich twórcy byli odpowiednio chronieni – mówi Monika Chrobak, rzeczniczka Urzędu Patentowego RP.
„Kolory Nauki” w Krakowie, Szczecinie i Poznaniu
Wystawę „Kolory Nauki” będzie można oglądać także w Krakowie, Szczecinie i Poznaniu. Za organizację ekspozycji w swoich siedzibach odpowiadają działające w tych miastach instytucje badawcze, które skorzystały z dofinansowania w działaniu 4.2 POIR. Zdjęcia będzie można oglądać w poniższych lokalizacjach:
- Kraków: ulica Grzegórzecka 16 – ogrodzenie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Szczecin: aleja Piastów 42 – ogrodzenie Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego,
- Poznań: ulica Jana Pawła II 10 – dziedziniec Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
OPI zaprasza wszystkich mieszkańców oraz odwiedzających te miasta turystów do obejrzenia wystawy, dzięki której można poznać tajniki nowoczesnej infrastruktury badawczej. To niezwykła podróż poprzez nowe technologie naukowe finansowane ze środków Unii Europejskiej, które umożliwiają prowadzenie zaawansowanych badań na różnych polach. Są to zarówno nauki ścisłe, jak i humanistyczne, choć projekty wprowadzające cyfryzację w humanistyce w spektakularny sposób zacierają ten stary podział.
Dzięki wystawie można przekroczyć progi wiodących laboratoriów, uczelni i centrów badawczych, które stoją obecnie na czele polskich osiągnięć naukowych. Za zdjęciami kryje się nie tylko nowoczesność technologiczna tych miejsc, ale również pasja i zaangażowanie ludzi w nich pracujących. To właśnie tam powstają przełomowe odkrycia i innowacje, które będą kształtować naszą przyszłość. Wystawa OPI stanowi jednocześnie okazję do zrozumienia, jakie znaczenie dla rozwoju nauki ma wsparcie ze strony Unii Europejskiej. Daje także szansę na zainspirowanie się możliwościami dla naukowców i firm z całej Europy, jakie stwarza strategiczna infrastruktura badawcza.
Więcej informacji o projektach realizowanych w ramach działania 4.2 POIR znajduje się na stronie www.poir.opi.org.pl.
Obchody 20 lat Polski w UE
Już 20 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Zrealizowaliśmy razem wiele marzeń i planów, takich jak projekty pokazane na wystawie „Kolory Nauki”. Naprawdę dużo się zmieniło. Z okazji tej rocznicy w całej Polsce i poza granicami przez cały rok odbędzie się wiele atrakcji. Spotkania, festyny, wystawy, konkursy, zawody sportowe, warsztaty, przedstawienia szkolne, konferencje, majówki europejskie i dni otwarte w projektach, które powstały dzięki naszej obecności w UE.
Mapa atrakcji znajduje się na stronie www.20lat.eu. Obejmuje ona wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich obywających się 10-11 maja, a także wszystkie pozostałe wydarzenia związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.