Dane projektu
Data rozpoczęcia projektu | 2017-07-01 |
Data zakończenia projektu | 2021-12-31 |
Wartość projektu | 55046989 PLN |
Adres URL projektu | http://cnt.edu.pl/projekty/mcb/ |
Lider
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Partnerzy naukowi
- Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy
- Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej
Partnerzy biznesowi
- KGHM Polska Miedź S.A.
- PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
- Termocent Marek Kitliński
- GEOCOM Waldemar Leśko
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy jest partnerem naukowym w projekcie pn. Multidyscyplinarne Centrum Badawcze. Liderem projektu jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na którego terenie powstaje unikalny ośrodek badawczy w dziedzinie nauk cyfrowych, którego priorytetowym celem będzie tworzenie i wprowadzenie nowatorskich rozwiązań technologii cyfrowych w gospodarce i realizacji zadań Państwa na różnych poziomach, związanych z transformacją cyfrową.
Równocześnie, Centrum będzie skupiać zespoły rozwojowe stowarzyszonych firm innowacyjnych, blisko współpracujące z jego grupami naukowymi.
Sama struktura Centrum jak i przewidywany zakres jego działalności zakładają zorientowany na problemy aplikacyjne charakter tej placówki. W założeniu, nowoczesna infrastruktura, dopasowana do potrzeb zaawansowanej technologii, pozwoli na prowadzenie nowatorskich badań, prac naukowych i rozwojowych na konkurencyjnym międzynarodowo poziomie. Zasadność utworzenia takiego centrum wynika z rosnącego zapotrzebowania na wykorzystywanie technologii informatycznych i komunikacyjnych w każdym obszarze badań, również w zakresie humanistyki i nauk społecznych. Jest to odpowiedź na współczesne potrzeby i wymagania środowiska naukowego i biznesowego.
W Polsce brakuje ośrodka, który w jednym miejscu gromadziłby specjalistów z zakresu Data Science, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, cyberbezpieczeństwa, nauk medycznych, technicznych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych.
Utworzenie jednego interdyscyplinarnego Centrum pozwoli na stworzenie wciąż jeszcze wyjątkowej, między obszarowej oferty badawczej, zdolnej do zdecydowanie szybszego reagowania na zapytania ze strony biznesu i świata nauki, co znacząco wpłynie zarówno na szybkość przygotowania oferty, jak i dotychczasowe możliwości badawcze UKSW i pozostałych członków konsorcjum.
Dofinansowanie
Oś priorytetowa I Wykorzystanie działalności badawczo-rozwojowej w gospodarce. Działanie 1.1 Działalność badawczo – rozwojowa jednostek naukowych.
Typ projektu:
Wsparcie infrastruktury badawczo – rozwojowej jednostek naukowych
Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020
Dokumentacja konkursowa:
Działalność badawczo-rozwojowa jednostek naukowych