18 maja odbyło się w Kancelarii Premiera Rady Ministrów uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Sztuczna inteligencja w moim życiu”. Jego organizatorami byli: Centrum GovTech Polska, Związek Cyfrowa Polska, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB). Wydarzenie odbyło się w ramach konferencji „Polska tech-rewolucja i miejsce dla AI”.
Zdaniem prezesa Cyfrowej Polski Michała Kanownika w Polsce sztuczna inteligencja obok robotyki, 5G jest podstawowym filarem nowoczesnej cyfrowej gospodarki, która pozwoli uczynić polską i europejską gospodarkę konkurencyjną na globalnym rynku. – To zatem powinien być element także edukacji i przygotowania przyszłych kadr dla przemysłu przyszłości – stwierdził prezes Związku. Jego zdaniem potrzebnych jest więcej inicjatyw, które skierowane są do młodych ludzi i mają na celu szerzenie idei cyfryzacji i rozwój innowacyjnych projektów. – W Polsce mamy wielu zdolnych młodych ludzi, którzy w przyszłości mogą się przysłużyć do powstania ciekawych rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji – powiedział Michał Kanownik.
Z kolei prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik przypomniał, że jego Strefa stawia na rozwój i nowoczesne technologie. – Sztuczna inteligencja jest obecna w medycynie, motoryzacji, branży lotniczej czy kolejowej. Nieodłącznym elementem naszej przyszłości jest wykorzystanie jej, także w przemyśle, dlatego cieszy nas, że ten temat interesuje coraz młodszych innowatorów. Nadesłane prace pokazały, że świadomość młodych ludzi w zakresie nowoczesnych technologii jest bardzo duża – powiedział Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A. – Wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością, niezbędną w procesie tworzenia innowacji. Być może za kilka lat pojawią się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, aby wspólnie z nami rozwijać i realizować swoje wizje nowoczesnych technologii – dodał Marek Michalik.
Jak z kolei przypomniała Joanna Kuszlik-Cichosz, zastępca dyrektora ds. administracji w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym z najnowszego raportu OPI PIB „Sztuczna inteligencja a sektor nauki i szkolnictwa wyższego. Przegląd dokumentów strategicznych i osiągnięć na świecie” wynika, że w latach 2010–2019 w bazie Scopus zidentyfikowano łącznie około 751,2 tysięcy prac naukowych związanych z tematyką AI. Biorąc pod uwagę tylko polskich naukowców, to zajęli oni wysokie 6. miejsce w rankingu liczby prac związanych z tematyką sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej. – Doskonale zdajemy sobie sprawę, że AI wspiera rozwój społeczno-ekonomiczny, dlatego bardzo ważną rolę spełnia edukacja z zakresu nowych technologii. Powinniśmy kłaść nacisk na rozwój wiedzy i kompetencji już od najmłodszych lat – stwierdziła Joanna Kuszlik-Cichosz.
70 prac wysłanych na konkurs o AI
Konkurs „Sztuczna inteligencja w moim życiu” został zorganizowany w ramach GovTech Festival. Celem projektu było promowanie nowoczesnych technologii i upowszechnianie wiedzy o rozwiązaniach cyfrowych, które towarzyszą nam w życiu. Spośród ponad 70 wszystkich nadesłanych prac jury wybrało trzy najbardziej wyróżniające się projekty. Laureatami konkursu zostali Kacper Szczęsny, uczeń Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim, Kamil Stępień, uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim , Michał Wencel, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu, a także Adam Szepietowski z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych nr 17 w Łodzi.