24 czerwca 2024 r. podpisaliśmy umowę o objęcie wsparciem przedsięwzięcia pt. „Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL” w ramach inwestycji A2.4.1 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Projekt ten jest częścią wieloletniego procesu budowy infrastruktury cyfrowej dla humanistyki i nauk o sztuce w Polsce.
Celem DARIAH-PL jest utworzenie krajowego ekosystemu prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad materiałami archeologicznymi i dziedzictwa kulturowego. Infrastruktura ta będzie wykorzystywana w krajowych i międzynarodowych projektach badawczo-naukowych oraz przy realizacji przedsięwzięć z partnerami komercyjnymi. Na rynku zaoferowane zostaną usługi przetwarzania obiektów badawczych i wiązania danych badawczych, jak również narzędzia, które umożliwią realizację zaawansowanych scenariuszy badawczych. Przyczynią się one jednocześnie do usuwania barier w dostępie do połączonych zasobów i narzędzi cyfrowych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami.
Przedsięwzięcie jest realizowane przez zespół doświadczonych specjalistów w ramach projektowego konsorcjum 13 jednostek naukowych, w którego skład wchodzą:
- Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk – Lider przedsięwzięcia,
- Uniwersytet Warszawski,
- Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe,
- Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk,
- Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk,
- Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk,
- Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk,
- Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk,
- Politechnika Poznańska,
- Politechnika Wrocławska,
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej,
- Uniwersytet Wrocławskim,
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wartość ogółem przedsięwzięcia wynosi 71.835.475,87 zł z czego 57.637.042,87 zł stanowi dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. Przedsięwzięcie będzie realizowane od 1.04.2024 r. do 31.12.2025 r.